24
آوریل

دمپرهای مکانیکی

 دمپر چیست؟

دمپر یا خفه کن یکی از تجهیزات بسیار کاربردی و رایج در زمینه تهویه هوا محسوب می شود. این وسیله در حقیقت نوعی صفحه فلزی یا دریچه است که با باز و بسته شدن، سبب تنظیم جریان هوای عبوری از داکت ‌ها و کانال‌ ها می‌شود. هنگامی که دمپر در محیطی نصب و تنظیم می‌ شود، دمای محیط را با فرستادن جریان هوای گرم یا سرد به نقاط مختلف محیط تنظیم می ‌نماید. هنگامی که دمپر در محیطی نصب و تنظیم می‌ شود، دمای محیط را با فرستادن جریان هوای گرم یا سرد به نقاط مختلف محیط تنظیم می ‌نماید. با تنظیم دمپر می توانید میزان هوای ورودی به هر اتاق یا هرجای دیگری از خانه خود را کاهش یا افزایش دهید. همچنین با تنظیم تیغه های دمپر می‌ توان جهت جریان هوا را تغییر داد.

این وسیله در راستای حفظ آرامش و تامین هوای مناسب در اماکن مختلف ساخته شده است. به همین دلیل استفاده از آن در تجهیزات سرمایش و گرمایش جزء اولویت های شرکت تولید کننده به حساب می آید.

کار اصلی خفه کن ها تنظیم فشار برای جریان عبوری از کانال ها و تعیین ورود و خروج هوا بیان می شود.

به طبع می بایست مطابق با تنوعی که در ساخت تجهیزات تهویه مطبوع وجود دارد.

تفاوت هایی نیز در ساخت انواع خفه کن ها لحاظ کرد که کاربرد آن ها را گسترده تر خواهد کرد.

این وسیله کارآمد از فلز ساخته شده که پرکاربردترین این فلزات آلومینیوم محسوب می شود.

به دلیل آنکه خفه کن ها تنظیمات موردنیاز ما را روی سیر وسیعی از جریانات هوا پیاده می کند، می بایست در نصب آن توجه داشت که جریان عبوری از دمپر بگذرد.

این کار سبب خواهد شد تغییرات مدنظر کاربران به راحتی و مطابق میل آن ها روی سیستم های برودتی و گرمایشی اعمال شود. بدون شک پرکاربردترین و کارآمدترین ایده در زمینه انتقال حرارت و بهبود جریان سیالات، به کارگیری پره در طراحی تجهیزات تهویه می باشد. به همین دلیل در ساخت دمپرها نیز از پره استفاده شده است که انتقال حرارت را به نحو مطلوبی ممکن می سازد. با توجه به پیشرفته بودن تجهیزات تهویه مطبوع، باز و بسته شدن پره های خفه کن نیز متفاوت خواهد بود. به شکلی که اگر به صورت خودکار این عملیات انجام گیرد، راحتی بیشتری را برای کاربران فراهم خواهد کرد.