19
اکتبر

سبک های معماری مدرن (سبک‌های ابتدای قرن بیستم)

در این متن سعی داریم به معرفی سبک های معماری قرن بیستم در چند بخش بپردازیم تا از این طریق بتوانیم زمینه ایی را جهت آشنایی با معماری قرن بیستم فراهم نماییم. برخی از این سبک ها در ابتدای قرن بیستم عبارتند از:
• Bauhaus
• De Stijl
• Constructivism
• Expressionism

سبک معماری باهاوس (Bauhaus)
واژه باهاوس کلمه ای آلمانی و به معنای «خانه ساخت‌و‌ساز یا خانه معماری » می‌باشد. این ساختمان در ابتدا ساختمانی با کاربری آموزشی و در واقع مدرسه‌ای برای معماری و هنر بود که در سال 1919 توسط والتر گروپیوس از مشاهیر معماری آن زمان تاسیس گردید. از دیگر مدیران این مدرسه می توان به معماران بزرگی همچون هانس مه یر و میس ون دروهه اشاره نمود. هدف اولیه از تأسیس مدرسه باهاوس، ایجاد مکانی بود که ترکیبی از مدارس معماری، صنایع‌دستی (چون نجاری، آهنگری و…) و آکادمی هنری بود. دستیابی به نوعی هماهنگی بین ضرورت‌های کارکردی و کیفیت زیباشناختی، خوش‌ساختی و خوش ترکیبی محصولات صنعتی از دیگر اهداف موسسان مدرسه باهاوس بود.

تصاویری از مدرسه باوهاس

 

این مدرسه پس از اندک زمانی به الگویی برای مدارس معماری در جهان تبدیل شد و به پرورش هنرمندان زیادی پرداخته و نقش مهمی در برقراری هنر و صنعت برقرار کرد. به گونه ایی که بعدها از آن به عنوان یک سبک مدرن در معماری نام برده شد. از دیگر ویژگی های بارز این سبک معماری می توان به به کارگری کم تزئینات، ترکیب کردن اشکال انتزاعی و متقارن و تاکید بر کاربردی بودن را نام برد. آموزه های این سبک از جریانات مهم و تاثیرگذار قرن بیستم می باشد. این مدرسه تنها 14 سال به فعالیت خود ادامه داد.
از جمله مهم‌ترین ساختمان‌ها و آثاری که در طول فعالیت مدرسه باهاوس عمدتاً به دست استادان و مدیران مدرسه ساخته شد می‌توان به عمارت سامرفیلد و خانه اوته در برلین، خانه اوئرباخ در یانا و برج تریبیون در شیکاگو اشاره کرد. اما مهم‌ترین بنایی که سبک معماری باهاوس در این دوره در آن متجلی شده است، ساختمان خود مدرسه واقع در دسائو است. ساختمان باوهاوس نمونه مناسبی از معماری مدرن است که در آن هر عملکرد نظیر کلاس‌ها، کارگاه‌ها، خوابگاه دانشجویان و فضاهای اداری در بخش‌هایی مستقل قرار گرفته‌اند و به جای آنکه در پشت نمایی یکنواخت پنهان شوند، هر یک شخصیت مستقل خود را دارند. همانگونه که مطرح شد این مدرسه به عنوان الگوی معماری مورد نظر بسیاری از طراحان و معماران دنیا قرار گفت به گونه ای که حتی لوکوربوزیه معمار معروف آن دوره نیز برای ساخت ویلا ساوا از مفاهیم این مدرسه الهام گرفته بود.


تصاویر دیگری از مدرسه باوهاس