19
اکتبر

مشارکت در ساخت

مشارکت در ساخت به این معناست که یک سازنده و یک مالک با یکدیگر شریک می‌شوند به این شکل که مالک زمین خود را در اختیار سازنده قرار می‌دهد و سازنده با هزینه‌ی خود ملک را کوبیده و به‌جای آن‌یک آپارتمان چند واحدی می‌سازد و در انتها با توجه به درصد مشارکت در ساخت که همان ابتدا با یکدیگر به توافق رسیده بودند، واحدهای خانه را بین یکدیگر تقسیم می‌کنند. در واقع مشارکت در ساخت یعنی ملک از یکی و سرمایه از یکی دیگر است. این امر امر یکی از راه های صاحب خانه شدن و سود بردن از ساخت بنا است. افرادی که قصد دارند خانه قدیمی خود را بفروشند و با پول حاصل از آن خانه ای نوساز خریداری کنند می توانند از راهکار مشارکت در ساخت استفاده نمایند .مشارکت در ساخت شرایط و قوانین خاص خودش را دارد که به قوانین مشارکت در ساخت شهرت دارد. برای شروع به مشارکت نیاز به برآورد اقتصادی پروژه وجود دارد.
لازم به ذکر است برای شروع به مشارکت نیاز به برآورد اقتصادی پروژه وجود دارد در بسیاری از پروژه ها به دلیل عدم تامین متراژ اولیه، مشارکت در ساخت اقتصادی نبوده و فروش ملک تنها راه چاره است.

در قرارداد مشارکت مشارکت در ساخت که انواع مختلفی نیز دارد توجه به چند نکته بسیار مهم و ضروری است که عبارتند از:
باید آورده طرفین به طور کامل مشخص شود.
* مدت زمان کار باید مشخص شود.
*  میزان سود و زیان باید تعیین شود.
* ضمانت اجرا برای شرایطی که طرفین به تعهداتشان عمل نکنند.
*  سازنده در قرارداد مشارکت متعهد می‌شود که هزینه‌های ساختمانی پروژه،‌ هزینه‌های اداری پروژه بپردازد. علاوه براین او باید به پرداخت مبلغ بلاعوض و مبلغی به عنوان اجاره‌بها به مالک طی مراحل ساخت متعهد شود.
فواید مشارکت در ساخت
• بازسازی بافت های فرسوده
• افزایش استحکام بنا
• زیبایی ساختمان
• استفاده از امکانات روز
• مشارکت در ساخت و افزایش سرمایه و ارزش ملک
• مشارکت در ساخت و کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری ساختمان و مصرف انرژی
• تبدیل سریع به نقدینگی
یکی دیگر از مواردی که در مشارکت در ساخت مطرح می شود و اهمیت زیادی نیز دارد مسئله تعهدات طرفین می باشد که در زیر به این تعهدات اشاره شده است:
تعهدات مالک
تسلیم ملک به سازنده یکی از ضروریات این قرارداد است زیرا در بحث مشارکت در ساخت، مالک موظف است ملک خود را در اختیار سازنده قرار دهد. اگر به هر دلیلی صاحب ملک از انجام این کار خودداری کند حتی اگر این مورد در قرارداد قید نشده باشد، سازنده یا شرکای وی می توانند برای گرفتن حکم تسلیم ملک به دادگاه مراجعه نمایند.
تعهدات سازنده
سازنده یا مجری طرح متعهد است عملیات ساخت را پیش برده و هزینه های آن را بپردازد و اجاره بهای لازم به منظور اسکان مالک تا اتمام پروژه را نیز متقبل شود و در نهایت ملک جدید ساخته شده را بر اساس درصد توافقی که بین طرفین صورت گرفته تقسیم نماید.
اگر سازنده به تعهدات خود عمل نکند، علاوه بر پیش بینی حق فسخ برای مالک می توان وجه التزام در قرارداد تعیین نمود. همچنین اگر سازنده به تعهدات خود عمل نکند می توان آن را ملزم به اصلاح نواقص نمود اما اگر این امکان وجود نداشته باشد باید از او وجه التزام و خسارت دریافت کرد.
همچنین در قرارداد می توان مبلغی را به عنوان خسارت تاخیر در نظر گرفت که اگر در زمان مقرر شده سازنده ملک را تحویل ندهد، از وی طلب نمود. علاوه بر آن اگر حین عملیات ساخت و ساز به خانه های مجاور خسارت وارد شود باید این حق به مالک داده شود که در صورت الزام وی به پرداخت خسارت بتواند به سازنده مراجعه نموده و مبلغ خسارت را از او دریافت کند.
بررسی صلاحیت سازنده
قبل از عقد قرارداد باید مدارک سازنده، سوابق اجرایی و صلاحیت مالی، اجرایی و فنی او بررسی و صحت آن ها تائید شود. زیرا مهم ترین مسئله ای که در مشارکت در ساخت باید مورد توجه قرار گیرد بررسی صلاحیت سازنده است. اهمیت این موضوع بسیار بالاست زیرا اگر بدون توجه به توان مالی یا دانش فنی سازنده اقدام به مشارکت در ساخت گردد، مالک دچار ضرر و زیان خواهد شد.
هلدینگ ماندگار با بهره گیری از مهندسین و مشاورین کاربلد و خبره در زمینه ساختمان سازی و نیز بهره مندی از دانش روز در حوزه معماری و ساختمان سازی می تواند زمینه های مناسبی را جهت مشارکت در ساخت برای شهروندان فراهم نماید.